Sarracenia  - Kapturnica

Gatunek roślin mięsożernych ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Rośliny te posiadają charakterystyczne liście w kształcie dzbanów służące do chwytania owadów. Wabi swoje ofiary ubarwieniem dzbanków i wydzielanym nektarem. Słodka ciecz gromadzi się na krawędziach pokrywki i śliskiej, wywiniętej krawędzi dzbanka. Spód pokrywki pokrywają skierowane w dół włoski, które kierują owady do środka pułapki. Dzbanek wewnątrz swojej górnej części jest pokryty śliską, woskowatą substancją, która utrudnia poruszanie się i utrzymanie przyczepności. Ofiara spada do niżej położonej części, wypełnionej płynem z enzymami trawiennymi, które rozkładają jej ciało. Ścianki dzbanka w tej części są pozbawione woskowego nabłonka, dzięki czemu składniki odżywcze są łatwiej wchłaniane przez roślinę. Pancerzyki zwykle nie są trawione i z czasem wypełniają cały dzbanek.

Stanowisko: Kapturnice najlepiej rosną na zewnątrz jako rośliny doniczkowe. Jest to doskonały dodatek do każdego słonecznego balkonu, patio czy ogrodu. W domu najlepszym stanowiskiem będzie dobrze nasłoneczniony południowy lub wschodni parapet. Ze względu na swoje specyficzne wymagania glebowe unikamy sadzenia kapturnic bezpośrednio do gruntu, chyba że stworzymy specyficzny typ torfowiska w ogrodzie.

Światło: Kapturnice są wybitnie światłolubne. W okresie wegetacji, zapewniamy 6 lub więcej godzin bezpośredniego światła słonecznego. Jeżeli nie posiadamy takich warunków to zapewniamy co najmniej 4 godzin dostępu do bezpośredniego światła słonecznego, a podczas reszty dnia do jasnego rozproszonego światła.

Temperatura: Sarracenia jest dość tolerancyjna wobec letnich upałów. Pochodzi z obszarów, gdzie temperatury powyżej 32 °C są częstym zjawiskiem w lecie. 

Woda: zapewnij roślinie stały dostęp do wody. Najlepiej utrzymywać wysoki poziom wody, tak aby sięgała do połowy wysokości doniczki. Nigdy nie pozwalaj glebie wyschnąć całkowicie. Większość kapturnic toleruje umiarkowanie twardą wodę. O ile to możliwe, używaj wody deszczowej, destylowanej lub przegotowanej.

Podłoże: kapturnica wymaga gleby ubogiej w składniki odżywcze. W zależności od dostępności możemy stosować: torf kwaśny ph 3-4,5) lub mieszankę torfu kwaśnego z perlitem/piaskiem kwarcowym w proporcjach 1:1. Nie należy stosować zwykłej kwiatowej ziemi, kompostu ani nawozów. Składniki te uśmiercą naszą roślinę.

Zimowanie: w miarę możliwości postaraj się zapewnić kapturnicy okres zimowego spoczynku (3-4 miesiące). Temperatura powinna wynosić wtedy od 0 do 10 °C. Nie zaszkodzą jej okresowe spadki do -10°C.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl