Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

 

W swoim naturalnym środowisku, Muchołówka amerykańska rośnie na bagnach, gdzie nie jest w stanie uzyskać potrzebnych składników odżywczych z gleby. Dlatego opracowała sposób ich dostarczania poprzez chwytanie owadów za pomocą liści pułapkowych.

Wewnątrz każdej pułapki roślina wytwarza słodki nektar. Owad pożywiając się nim i chodząc po pułapce dotyka czułych włosków. Jeżeli dotknie ich 2 razy w odstępie nie dłuższym niż 20 sekund pułapka w ułamku sekundy zamyka się uniemożliwiając mu ucieczkę. Pułapka powoli zaciska się szczelnie i roślina wypuszcza sok trawienny do wnętrza pułapki. Po kilku dniach otwiera się i jedyną pozostałością jest suchy pancerzyk owada.

Mimo że obserwowanie muchołówki w akcji jest niezwykle fascynujące, to postaraj się nie robić tego zbyt często nie karmiąc jej przy tym żywym owadem. Każda pułapka może zamknąć się tylko kilka razy...

Muchołówka to roślina wieloletnia. Przy zachowaniu kilku podstawowych zasad jej hodowla okazuje się banalnie prosta. Nigdy nie pozwalaj wyschnąć podłożu w którym rośnie. Zapewnij jej tak dużo światła jak jest to możliwe. Podlewaj przegotowaną ostudzoną wodą lub deszczówką. Przesadzaj raz do roku w świeży kwaśny torf.

Pochodzenie: Ameryka Północna (Karolina Północna i Południowa)

Światło: dobre światło jest niezbędne dla utrzymania muchołówki w najlepszej formie.  Wymaga ok 4 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie (oczywiście z pominięciem pochmurnych dni).

Woda: stale wilgotne podłoże od wiosny do jesieni. U nas w okresie wegetacyjnym utrzymujemy stały wysoki poziom wody, sięga ona od 1/3 do 1,2 wysokości doniczki. W zimie dostarczać tyle wody, aby zapobiec wysychaniu podłoża. Muchołówka jest wrażliwa na działanie chemikaliów w wodzie z kranu, więc najlepiej używać tylko wody destylowanej, przegotowanej lub wody deszczowej.

Temperatura: w okresie wzrostu temperatura pokojowej 16-24 ° C. Zimą, w okresie spoczynku 0-10 ° C

Gleba: uboga w składniki odżywcze. Nasze muchołówki rosną w torfie kwaśnym (ph. 3,5-4,5). Ewentualnie można stosować domieszkę piasku kwarcowego w proporcjach 1:1 lub mchu torfowca.

Rozmnażanie: podział kłącza/cebuli na wiosnę lub wysiew nasion.

Okres spoczynku: starajmy się zapewnić roślinom przynajmniej jeden miesiąc okres spoczynku. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny przenosimy rośliny do zimnego pomieszczenia o temperaturze 0 -10 ° C (małe krótkotrwałe przymrozki też im nie zaszkodzą). Muchołówki spowalniają wtedy swój wzrost. Na wiosnę gdy przeniesiemy je do ciepłego pomieszczenia zaczną szybko rosnąć i bujnie kwitnąć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl