Wyhoduj własną owadożerną roślinę z nasion!

UWAGA!!! nasiona wielu gatunków są bardzo drobne, najlepiej rozpakowywać je nad białą kartką papieru tak aby przy nieumyślnym rozsypaniu nie stracić nasion.

Dla większości gatunków roślin owadożernych stosujemy takie same zasady wysiewu. W przypadku gatunków o innych wymaganiach, dodatkowa informacja jest zawarta w opisie produktu. 

Nasiona należy wysiać na torf kwaśny najlepiej o pH 3,5-4,5. Jeżeli torf jest suchy to należy najpierw wsypać go do miski, dolać wody i wymieszać aby dobrze się nasączył. Doniczkę wypełniamy torfem po brzegi tak aby nasiona miały dostęp do bezpośrednich promieni słońca, lekko uklepujemy, bez uciskani, podłoże musi być luźne. Nasionka wysiewamy na powierzchni jak najrzadziej. Nie przysypujemy nasion, potrzebują dostępu światła do kiełkowania. Doniczkę ustawiamy na południowym parapecie w ciepłym pomieszczeniu. Najlepiej kiełkują przy dużej ilości światła ale z mojego doświadczenia mogę potwierdzić że blisko 100 % kiełkuje nawet w środku zimy bez doświetlania. Podłoże musi być stale wilgotne, mokre. Przykładowo jeżeli doniczka ma 8 cm wysokości, to powinna stać w głębszym naczyniu a wysokość wody może sięgać nawet do połowy doniczki. Podlewać przez podsiąkanie czyli do podstawki, nigdy z góry bo nasiona są drobne i mogą zostać wypłukane. Nasionka większości gatunków zaczynają kiełkować po 2-6 tygodniach. 

Stratyfikacja

Bezwzględnie stosujemy ją dla: Drosera filformis, Sarracenia sp. Zalecana dla Drosera inermedia i rotundifolia (osobiście tych 2 gatunków nigdy nie stratyfikowaliśmy i otrzymujemy setki roślin z nasion).

Po wysianiu nasion doniczkę na okres 1-3 miesięcy (my stosujemy okres 1 miesiąca) umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 0-5°C . Można trzymać w lodówce po wcześniejszym umieszczeniu doniczki w woreczku strunowym. Po stratyfikacji umieszczamy doniczkę z nasionkami w ciepłym, słonecznym miejscu. Kiełkowanie zaczyna się po około 1-3 tygodniach od stratyfikacji. Utrzymujemy stale mokre podłoże, także w czasie stratyfikacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl